Eksperci są zgodni - takiego łyżwiarskiego diamentu nie było w Giżycku od czasu Ewy Borkowskiej - Wasilewskiej, dwukrotnej olimpijki. Magdalena Smędzik, bo o niej mowa, odważnie kroczy śladami swojej utytułowanej poprzedniczki i jest na najlepszej drodze, by za kilka lat także przywdziać biało - czerwony dres z pięcioma kółkami. Na razie zostałą jedną z gwiazd XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Na razie rewelacyjna 17-latka znad Niegocina od dłuższego czasu nie schodzi z czołówek tabel w kategoriach juniorskich. Ubiegły rok Magdalena Smędzik zakończyła kapitalnie - bezapelacyjnym triumfem w Pucharze Tatr w Zakopanem, gdzie nie miała sobie równych na wszystkich czterech dystansach. W roku 2021 forma nadal dopisuje. W połowie stycznia uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem udanie zaprezentowała się podczas Pucharu Polski (rozgrywanego właśnie w Zakopanem), wygrywając wyścig na 500 m (przy okazji ustanawiając rekord życiowy) i zajmując 5. miejsce (2. wśród juniorek młodszych) w wyścigu na trzykrotnie dłuższym dystansie. Kolejny popis giżycczanki obserwowaliśmy w ostatnich dniach stycznia podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, mającej rangę Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych. Na torze w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim reprezentantka UKS Giżycko wywalczyła aż sześć medali. W biegach na dystansach 500 i 1000 m Magda była bezkonkurencyjna (co absolutnie nie dziwi - nasza łyżwiarka jest bowiem specjalistka od sprintów), a w wyścigach na 1500 i 3000 m zajęła drugie miejsce. Ostatecznie druga była również w punktacji wielobojowej, w której nieznacznie uległa innej multimedalistce Liwii Kubin z Zakopanego. Po zakończeniu zmagań na dystansach obie łyżwiarki nadawały ton rywalizacji w punktowanym biegu masowym, rozegranym podczas OOM po raz pierwszy w historii. Najlepsza ponownie była Kubin,a Magda Smędzik (na zdjęciu) zajęła drugie miejsce.

sm

W zawodach w Tomaszowie Mazowieckim wystartowała także Julia Budna - wychowanka UKS, obecnie reprezentująca barwy Korony Wilanów, a na co dzień trenująca w SMS Zakopane. Występ Julii także można uznać za bardzo udany - w wieloboju została ona sklasyfikowana na 5. pozycji.