Zaledwie tydzień po tym, jak cały kraj stał się żółto - czerwony, polski rząd wprowadza kolejne obostrzenia, które mają zahamować rozwój pandemii COVID-19. Najświeższe ograniczenia i nakazy, dotyczące życia społecznego, gospodarki, sportu, kultury i edukacji, giżycczanie odczują na własnej skórze już od soboty, 17 października.

Dane z Sanepidów i szpitali są alarmujące. Koronawirusem SARS-CoV-2 zakaża się coraz więcej Polaków (tylko wczoraj i dziś prawie 16 tysięcy przypadków), rośnie również liczba tych, którzy przegrali walkę z chorobą (w czwartek zmarło 91 osób, w piątek 132). Na dziś mamy w kraju 70 tysięcy aktywnych przypadków (ponad 1800 na Warmii i Mazurach, 28 w powiecie giżyckim), odnotowano 3440 zgonów (47 w naszym regionie). Mając na uwadze rosnące tempo rozprzestrzeniania się wirusa rząd zdecydował w czwartek o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń i nakazów. Szczegóły dotyczące strefy żółtej, w której znakduje się Giżycko, prezentujemy poniżej.

 

zasady

 

Ograniczenia - jak widać - dotyczą wielu dziedzin naszego życia. W Giżycku ponownie zostanie zamknięty basen, opustoszeją także siłownie, a kibice nie będą mogli na żywo obejrzeć swoich pupili. Szkoły średnie przejdą na nauczanie hybrydowe (część uczniów będzie się kształcić w trybie stacjonarnym, część - w systemie zdalnym), w punktach gastronomicznych (czynnych maksymalnie do godz. 21.00) będzie mogło być jednorazowo mniej klientów, ograniczona zostanie również liczba wiernych podczas nabożeństw i pasażerów w środkach komunikacji publicznej. We wszelkich zgromadzeniach przewidziano możliwość uczestnictwa do 25 osób, a podczas wydarzeń kulturalnych zajęte będzie mogło być co czwarte miejsce na widowni. Te wszystkie ograniczenia obowiązywać będą od soboty, 17 października. Ci, którzy na ten dzień wyznaczyli sobie powiedzenie sakramentalnego "tak", zdążą jeszcze pobawić się z gośćmi na weselu w nieco większym gronie. Od poniedziałku (19 października) ograniczenia dotkną bowiem także imprez okolicznościowych. I tak na przykład na swoje święto przyszli małżonkowie będą mogli zaprosić zaledwie do 20 gości. Zła wiadomość numer dwa jest taka, że wesela w nowym wydaniu będą się odbywały bez zabawy tanecznej. Tylko jak to wytłumaczyć "typowemu wujkowi", który zwyczajowo po kilku "głębszych" staje się królem parkietu?

W związku z pogarszającą się sytuacja epidemiczną od najbliższego poniedziałku (19 października) nastąpi także zmiana organizacji pracy w giżyckim Urzędzie Miejskim i Starostwie Powiatowym. W obu jednostkach bezpośrednia i osobista obsługa klienta odbywać się będzie wyłącznie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub e-mailowym, nieczynne będą również urzędowe kasy. Szczegóły na stronach mojegizycko.pl i powiatgizycki.pl. Przypominamy również, że na terenie całego kraju do odwołania obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz zachowywanie dystansu społecznego.

Bogusław Zawadzki