Magdalena Smędzik (UKS Giżycko) mistrzynią Polski juniorek! I to aż pięciokrotną! Nasza reprezentantka, na co dzień trenująca w SMS Zakopane, była największą gwiazdą zakończonej w niedzielę XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w łyżwiarstwie szybkim. Na podium w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim niespełna 19-letnia panczenistka znad Niegocina stawała aż sześć razy.

Rok temu na tym samym torze Magdalena Smędzik - jeszcze jako juniorka młodsza - także wywalczyła sześć krążków: dwa złote i cztery srebrne. Teraz, już  w starszej kategorii wiekowej, giżycczanka była bezkonkurencyjna w wyścigach na 500, 1000 i 3000 m oraz w biegu masowym, co - rzecz jasna - znalazło swoje odbicie w klasyfikacji wielobojowej. Na najwyższy stopień "pudła" Magdzie nie udało się wskoczyć tylko w rywalizacji na 1500 m, w której zajęła drugie miejsce, triumfatorce Alicji Jasztal (Orlica Duszniki Zdrój) ustępując zaledwie o 0,22 s. Dzięki świetnym czasom na dystansach łyżwiarka UKS będzie reprezentować Polskę podczas ostatniej edycji Pucharu Świata Juniorów i Mistrzostw Świata Juniorów w austriackim Innsbrucku. I chyba nikt nie ma już wątpliwości, że mamy do czynienia z kolejnym giżyckim talentem najczystszej wody. W Pekinie podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich Magdy jeszcze nie zobaczymy, ale za cztery lata w Mediolanie i Cortina d'Ampezzo będziemy jej wypatrywać na linii startu. 

ms2Magdalena Smędzik w drodze po jeden z medali mistrzyni Polski juniorek

Warto wspomnieć, iż podczas tegorocznej OOM w Arenie Lodowej o medale walczyła jeszcze jedna giżycczanka. Julia Budna, reprezentująca obecnie barwy Korony Wilanów, w Tomaszowie Mazowieckim była piąta w wieloboju, zmagania na dystansach kończąc na 4., 5. i dwukrotnie na 6. pozycji oraz na 6. miejscu w biegu masowym.

Bogusław Zawadzki

fot. facebook Magdaleny Smędzik