Cztery giżyckie szkoły średnie znalazły się w corocznym rankingu liceów i techników edukacyjnego miesięcznika "Perspektywy". Tradycyjnie najwyżej z naszych uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego, które zajęło miejsce w piątej setce, tym samym zdobywając Srebrną Tarczę.

"Perspektywy" już po raz 24. pokusiły się o opracowanie zestawienia najlepszych szkół ponadpodstawowych. Na ogólną ocenę danej placówki składały się m.in. sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych (także międzynarodowych), wyniki matury oraz - w przypadku techników - wyniki egzaminów zawodowych. W rankingu znalazło się łącznie 2421 szkół (z 4133działających w Polsce).

Wśród 1256 liceów ogólnokształcących równych sobie nie miało IV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, które od lat nie opuszcza czołówki klasyfikacji (od roku 2015 jest zawsze na podium, a tegoroczne zwycięstwo to jego czwarta victoria). Nasz "Ogólniak" im. Wojciecha Kętrzyńskiego można znaleźć pod pozycją nr 408, czyli wyższą niż rok i dwa lata temu (odpowiednio 527. i 505.), ale niższą niż w roku 2019 (356.). Na Warmii i Mazurach I LO w Giżycku zajęło 9. lokatę na 46 szkół, wyprzedzając m.in. II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza (38. miejsce w województwie). W zestawieniu ogólnopolskim szkoła z ul. Sikorskiego nie zmieściła się w gronie 1000 zaprezentowanych placówek (w poprzednich latach zajmowała 966., 981. i 948. pozycję).

W gronie 500 najlepszych polskich techników - a tyle właśnie podano do publicznej wiadomości - próżno szukać naszych reprezentantów. Dwie giżyckie szkoły uwzględniono tylko w rankingu wojewódzkim (52 placówki) - na 23. pozycji sklasyfikowane jest Technikum nr 2 przy Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych (rok temu 453. miejsce w kraju), a na 48. - Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu. Na miano najlepszego technikum w kraju zapracowali dla swojej szkoły uczniowie Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (województwo łódzkie). Placówka już po raz dziewiąty znalazła się w czołowej dziesiątce rankingu, ale wygrała go dopiero po raz drugi.

Bogusław Zawadzki