W tym roku pomagamy Adasiowi Mantrybie - małemu giżycczaninowi zmagającemu się z chorobą genetyczną. Pieniądze na wsparcie leczenia siedmiolatka zbierane będą podczas wszystkich wydarzeń organizowanych przez Gminę Miejską Giżycko. Patronat nad całoroczną akcją tradycyjnie objął burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Miasto Giżycko od kilku lat pomaga młodym mieszkańcom grodu nad Niegocinem (co roku jednemu wybranemu) w powrocie do zdrowia. Dzięki zapoczątkowanej w 2015 roku akcji wsparcie otrzymali Krystian Czyrko, Bartuś Frączek, Adrian Jarosz, Antoś Żochowski, Filip Czerniawski i Igorek Kamiński. W roku 2022 wspólnie powalczymy o zdrowie 7-letniego Adasia Mantryby, do czego gorąco zachęca koordynator miejskiej akcji dobroczynnej dr Katarzyna Karolska, główny specjalista w Biurze Promocji i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Giżycku:

"Adaś to – jak mówią o nim rodzice - „mały przytulasek”, od urodzenia nie był oszczędzany przez los. Na początku trudny poród, później wzmożone napięcie i wielomiesięczna, trudna rehabilitacja, dzięki której Adaś chodzi. Po drodze odwiedziny u kilkunastu lekarzy, różne terapie wspomagające rozwój. To naprawdę dużo jak na takiego malucha. W grudniu 2019 r. po kilkunastu badaniach zdiagnozowano u chłopca chorobę genetyczną (mutacja genu DYRK 1A), która powoduje opóźnienie psychoruchowe i brak mowy. Adaś ma szansę rozwijać się jak każde dziecko, jednak potrzebuje wielokierunkowej i wielospecjalistycznej rehabilitacji. Jego rodzice robią wszystko, co mogą, aby ułatwić mu funkcjonowanie.

Na co dzień Adaś, to spokojny i radosny chłopiec. Chodzi do przedszkola, które pomaga mu kształcić i utrwalać umiejętności potrzebne do życia. Bardzo lubi muzykę i grę na instrumentach. Kocha zwierzęta i przy nich bardzo dużo wokalizuje. Rozumie, co się do niego mówi. Denerwuje się, kiedy chce coś powiedzieć, a nie może. Wycieczki samochodowe sprawiają mu wiele radości. Interesuje się wieloma rzeczami. Chętnie majsterkuje z tatą albo gotuje z mamą. Jest bardzo opiekuńczy w stosunku do młodszej siostry i bez problemu dzieli się z nią zabawkami. Jest lubiany przez dzieci w przedszkolu. Rodzice bardzo chcieliby, aby Adaś regularnie uczestniczył w dających wymierne efekty turnusach logopedycznych, jednak ich koszty przewyższają możliwości finansowe rodziny.

Wiem i wierzę w to, że przez tyle lat nie zawiedliście Państwo żadnej zorganizowanej przez Urząd zbiórki dla naszych małych mieszkańców, dlatego serdecznie proszę o ponowne „otwarcie serc” i wspieranie naszych działań, dzięki którym „niemożliwe staje się możliwym”. W imieniu Rodziców Adasia zachęcam również do wspierania akcji dobroczynnej poprzez dokonywanie wpłat na specjalnie założonym portalu pomagam.pl/zloteslowaadasia oraz do przekazanie 1 procenta swojego podatku (KRS 0000148747, Fundacja "Przyszłość dla dzieci", w rubryce „Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%” należy wpisać: Adam Mantryba)".

dr Katarzyna Karolska