Baza potrzebujących została otwarta, można pomagać! Wystartowała jubileuszowa dwudziesta edycja "Szlachetnej Paczki". W powiecie giżyckim na pomoc czeka siedemnaście rodzin. W działania zaangażowanych jest piętnaścioro wolontariuszy "pod dowództwem" Natalii Paszkiewicz, która po raz drugi z rzędu podjęła się niełatwego zadania liderowania akcji na lokalnym podwórku.

Pomaganie jest proste, a przy okazji bardzo przyjemne - mówią ci, którzy zetknęli się ze "Szlachetną Paczką" czy to w roli wolontariusza, czy darczyńcy. Wszyscy oni zgodnie powtarzają, że nie oczekują chwalebnych nagłówków w mediach czy wylewnych podziękowań w blasku fleszy - największą dla nich nagrodą są bowiem uśmiechy na twarzach obdarowanych, nierzadko zmieszane ze łzami wzruszenia potrzebujących, szczerze zażenowanych koniecznością skorzystania z pomocy innych. A los potrafi być okrutny, czego przykładami są opisywane przypadki rodzin w uruchomionej w sobotę bazie "Szlachetnej Paczki". Ich potrzeby są czasem spore, ale czasem prozaiczne, do załatwienia "od ręki". Wtedy najlepiej widać, że wystarczy tak niewiele, by uszczęśliwić drugiego człowieka.

Jak pomóc? Krok pierwszy: wchodzimy na stronę www.szlachetnapaczka.pl. Krok drugi: klikamy w "Wybieram rodzinę", "Wybieram dziecko" lub "Wpłacam, by pomóc" (zachęcamy do wybierania potrzebujących z powiatu giżyckiego). Krok trzeci: postępujemy według dalszych instrukcji na stronie. "Weekend Cudów", czyli czas, w którym świąteczne wsparcie zostanie przekazane adresatom, zaplanowano na 12 -13 grudnia. Ze względu na trudną sytuację epidemiczną nie wiadomo, czy odbędzie się tradycyjne uroczyste spotkanie podsumowujące tegoroczną akcję.

- Jeśli finału nie uda się zorganizować w grudniu, przełożymy jego termin na wiosnę - zapewnia Natalia Paszkiewicz.

Bogusław Zawadzki