Miesięcznik "Perspektywy" opracował coroczny ranking szkół ponadpodstawowych. Zarówno w klasyfikacji liceów, jak i techników zwyciężyły placówki warszawskie. Giżycko, niestety, znowu bardzo daleko i - w obliczu rywalizacji z konkurencją z wielkich miast - raczej bez perspektyw na szybki progres...

O miejscu szkoły w rankingu, którego wyniki poznaliśmy już po raz dwudziesty trzeci, decydowały sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych oraz wyniki egzaminów maturalnych i zawodowych (w przypadku techników). I tak wśród 2186 liceów najwyższą notę uzyskał ubiegłoroczny "wicemistrz", czyli XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, który w tym roku zamienił się miejscami z toruńskim Uniwersyteckim LO. Inna stołeczna szkoła - Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych - nie miała sobie równych w punktacji techników ( 1743 szkoły). Nie jest to żadne zaskoczenie, albowiem placówka ta otwierała również dwa poprzednie rankingi.

W tegorocznym zestawieniu ujęto również cztery szkoły znad Niegocina, ale próżno ich szukać w czołówce głównej klasyfikacji. Z dwóch giżyckich "Ogólniaków" wyżej znalazła sie "Jedynka" - 527. lokata w kraju (najgorsza od czterech lat) dała jej jednocześnie 15. pozycję wśród 48 liceów na Warmii i Mazurach. II Liceum Ogólnokształcące uplasowało się na 39. miejscu w regionie, ale już w Polsce figuruje dopiero pod numerem 966. Sytuacja nie wygląda również różowo w tabeli szkół technicznych. Odległe, bo 453. miejsce (13. wśród 43 placówek z Warmii i Mazur) okupuje Technikum nr 2 przy Zespole Szkół Elektronicznych iInformatycznych, a poza pierwszą pięćsetką (nie podano dokładnie które) można odszukać Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu (41. pozycja w stawce 43 szkół z regionu).

Bogusław Zawadzki