Gdybyśmy te informację podali wczoraj, część naszych Czytelników z pewnością uznałaby ją za primaaprilisowy dowcip. Dziś wiadomość o ponad 10-milionowym wsparciu dla Miasta można nadal rozpatrywać w kategorii "tak świetnych, że aż niewiarygodnych", co nie zmienia faktu, iż dotacja w takiej wysokości właśnie została Giżycku przyznana.

"Dobrym wujkiem z walizką pieniędzy" okazał się Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, który wspiera samorządu najbardziej pokrzywdzone gospodarczo podczas trwającej pandemii. Wspomniane miliony (dokładnie10,2 mln zł) zostaną przeznaczone na przebudowę i modernizację placu Piłsudskiego, który na co dzień będzie płatnym parkingiem, a w weekendy i dni świąteczne zmieni się w arenę uroczystości państwowych i wydarzeń kulturalnych. Na placu pojawią się m.in. nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, stacja naprawy jednośladów, nowe oświetlenie, maszty flagowe, terminal i szlaban wjazdowy, kasa, a także miejsce na scenę i... pomnik. Nawierzchnia zostanie wykonana z płyt granitowych i kostki łupanej.

Wysoka dotacja na prace na placu to nie koniec dobrych wieści dla Giżycka. W ramach tego samego konkursu Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych kolejne 3 037 500 złotych otrzyma bowiem Powiat Giżycki. Środki zostaną przeznaczone na dobudowanie sali gimnastycznej z zapleczem rehabilitacyjnym do budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. O tę inwestycje placówka walczyła od wielu lat. 

Bogusław Zawadzki