Gmina Miejska Giżycko (a dokładniej: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji) od 1 kwietnia realizuje Program Powszechnej Nauki Pływania "Umiem pływać". Do końca listopada z dodatkowych zajęć na basenie docelowo skorzysta 120 uczniów klas I-III. Dzięki wnioskowi złożonemu do Ministerstwa Sportu i Turystyki Miasto Giżycko uzyskało dofinansowanie do projektu.

"Umiem pływać" to doskonałe uzupełnienie programu, od lat realizowanego na terenie Gminy Miejskiej Giżycko. Chodzi o obligatoryjną naukę pływania we wszystkich klasach drugich i trzecich miejskich szkół podstawowych. Teraz - dzięki ministerialnemu projektowi - część uczniów ma szansę udoskonalić swoje umiejętności podczas dodatkowych darmowych zajęć weekendowych.

- Wniosek o dofinansowanie, napisany przez Jagodę Nowicką z Biura Projektów Urzędu Miejskiego, złożyliśmy do MSiT 4 stycznia - mówi Andrzej Flisiak, kierownik pływalni miejskiej. - O tym, że został on rozpatrzony pozytywnie, dowiedzieliśmy się dopiero 24 marca.

Realizacja programu "Umiem pływać" w Giżycku przebiega dwuetapowo. W pierwszej fazie (1 kwietnia - 30 maja) korzysta z niego 45 trzecioklasistów, którzy umiejętności poruszania się w wodzie szlifują w soboty i niedziele w trzech 15-osobowych grupach. Drugi etap (nabór chętnych przez dyrektorów szkół zaplanowano od 1 sierpnia) przeznaczony jest dla pierwszo- i drugoklasistów, a realizowany on będzie od początku września do końca listopada. W zajęciach weźmie wówczas udział 75 uczniów. Jak informuje Andrzej Flisiak, program "Umiem pływać" zakłada 20 godzin lekcyjnych pływania dla każdej grupy. W Giżycku nad komfortem i bezpieczeństwem uczniów podczas weekendowych zajęć czuwają dwaj instruktorzy z pływalni, dwaj wychowawcy oraz wolontariusze Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

bz