Jest przyjazny pasażerom i... środowisku. Ma prawie 9 metrów długości, niskopodłogową konstrukcję i wydajny system klimatyzacji, a na jednym ładowaniu może przejechać nawet 350 kilometrów. Mowa o elektrycznym autobusie Yutong E8. Trzy takie bezspalinowe pojazdy pojawią się na naszych ulicach jeszcze w tym roku. Będą wykorzystywane do transportu publicznego.

Umowę na dostawę ekologicznych autobusów i dwóch stacji ładowania podpisali w środę wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz i prezes firmy "Busnex Poland" Marcin Kucharski. W spotkaniu w Urzędzie Gminy uczestniczył także burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz, albowiem Miasto także zamierza wesprzeć inwestycję finansowo.

– Wszystko, co sprzyja naszemu unikatowemu środowisku, jest przez nas wspierane - mówi szef giżyckiego Ratusza. - Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym projekcie, zapewniając jednocześnie naszym mieszkańcom wygodny i nowoczesny transport.

- To milowy krok w kierunku nowych technologii, które będą służyły mieszkańcom naszego regionu - dodaje wójt Marek Jasudowicz.

Warto wspomnieć, iż zakup trzech pojazdów był poprzedzony ich testami w ubiegłym roku. Inwestycja w transport jest możliwa dzięki dofinansowaniu (5,7 mln zł) z Regionalnego Programu Województwa Warmińsko - Mazurskiego.

bz