Na razie wszystkie wskaźniki są w normie - informuje Polska Agencja Atomistyki. Jednocześnie do samorządów trafiają tabletki z jodkiem potasu, które mają być dystrybuowane w społeczeństwie w przypadku pojawienia się niepokojących sygnałów o zagrożeniu radiacyjnym. W Giżycku ustalono dziewięć punktów, w których tabletki będą wydawane w razie potrzeby.

Sytuacja ma, oczywiście, związek z wojną za naszą wschodnią granicą. Media co jakiś czas informują o rosyjskich ostrzałach Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze, powodujących ryzyko uszkodzenia reaktorów. Jeśli do tego dojdzie, w ogromnym niebezpieczeństwie znajdą się nie tylko Ukraińcy, ale także mieszkańcy wielu europejskich krajów, w tym Polski. Nie da się tu uciec od analogii z rokiem 1986, kiedy to doszło do katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Opinia publiczna o awarii reaktora dowiedziała się z dużym opóźnieniem, a komunistyczne władze w dawnym ZSRR i podległych mu państwach długo wmawiały swoim obywatelom, że wszystko jest pod kontrolą. Promieniotwórczemu skażeniu uległ obszar o powierzchni około 145 000 kilometrów kwadratowych, a radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się po całej Europie, zbierając - niestety - także śmiertelne żniwo.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że obecnie zagrożenia radiacyjnego nie ma i że sprawę na bieżąco monitoruje Polska Agencja Atomistyki. Profilaktycznie do wojewodów, a następnie do samorządów trafiły jednak tabletki z jodkiem potasu, stosowanego przy katastrofach nuklearnych i uszkodzeniach reaktorów jądrowych. Jakie jest ich zastosowanie? Na oficjalnej stronie naszego Miasta gizycko.pl czytamy: " W trakcie uszkodzeń reaktorów jądrowych może dojść do emisji radioaktywnego jodu. W przypadku skażenia, radioaktywny jod wychwytywany jest przez tarczycę. Przyjęcie nie-radioaktywnego jodu (np. w postaci jodku potasu) zapobiega wychwytowi jodu radioaktywnego przez tarczycę przed lub po wystąpieniu skażenia". Tabletkę najlepiej przyjąć w ciągu 2-6 godzin od ogłoszenia skażenia radioaktywnym jodem, jednakże nawet po 8 godzinach wystawienia na radioaktywne działanie jodek potasu spełni swoje zadanie.

jodik

W Giżycku opracowano już plan dystrybucji tabletek. Będą one wydawane w dziewięciu punktach, w których mieszczą się zazwyczaj siedziby komisji wyborczych. "Punkty te zostaną uruchomione niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu o konieczności rozpoczęcia dystrybuowania tabletek wśród ludności, niezależnie od pory dnia czy nocy" - informuje strona gizycko.pl, na której znajdą Państwo więcej szczegółowych informacji.

Bogusław Zawadzki