Dowodzenie giżycką Brygadą to spore wyzwanie, ale mówią, że po tym, czego on i jego żołnierze dokonali w Iraku, wszystko inne to przysłowiowa bułka z masłem. Nowym dowódcą "Zawiszaków" został właśnie pułkownik Grzegorz Kaliciak. Znacie?

Może nie wszyscy znają pana pułkownika osobiście, ale dla miłośników dobrego polskiego kina z pewnością nie jest on osobą anonimową. Jeśli oglądali Państwo film "Karbala" z 2015 roku i pamiętacie kapitana Kalickiego,dowodzącego oddziałem polsko - bułgarskim, to... jesteśmy "w domu". Grany przez Bartłomieja Topę Kalicki to właśnie postać wzorowana na obecnym szefie 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej! On sam pełnił rolę konsultanta merytorycznego podczas powstawania produkcji. Film opowiada o prawdziwych wydarzeniach sprzed prawie dwóch dekad. W 2004 roku podczas misji stabilizacyjnej w Iraku kilkudziesięciu żołnierzy pod dowództwem wówczas 31-letniego kapitana Grzegorza Kaliciaka dało odpór muzułmańskim rebeliantom, którzy szturmowali dwupiętrowy budynek ratusza w Karbali, ponadpółmilionowym irackim mieście. Bez wsparcia sojuszników, bez łączności, z resztkami amunicji i żywności, bohaterowie bronili się przez trzy dni i cztery noce, nie ponosząc żadnych strat w ludziach (w przeciwieństwie do wroga, który został rozbity). Bitwa w Karbali uznawana jest dziś za największą od czasów drugiej wojny światowej, w jakiej brali udział przedstawiciele polskich sił zbrojnych, choć przez kilka lat o działaniach w Karbali było kompletnie cicho (do czasu opisania ich w jednej z gazet).

Kim jest nowy dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego? Pułkownik Kaliciak ma 51 lat, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu, a zawodową służbę wojskową rozpoczął jako dowódca plutonu w 4. Batalionie Rozpoznawczym w Wędrzynie (4. Lubuska Dywizja Zmechnizowana). Potem pracował w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, następnie był dowódcą 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Warszawie i 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Szczecinie. Ostatnio piastował stanowisko prorektora do spraw wojskowych w stołecznej Wojskowej Akademii Technicznej. Pułkownik uczestniczył również w misjach wojskowych w Iraku i dwukrotnie w Afganistanie (gdzie został ranny po wybuchu miny pułapki). W 2009 roku za osobiste męstwo w akcji bojowej Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego. To najwyższe odznaczenie wojskowe, przyznawane żołnierzom i cywilom za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą podczas działań bojowych poza granicami państwa w czasie pokoju. Pułkownik Kaliciak otrzymał również m.in. Krzyż Wojskowy, Krzyż Zasługi za Dzielność, Wojskowy Krzyż Zasługi, Gwiazdę Iraku, Gwiazdę Afganistanu i Wojskową Odznakę "Za Rany i Kontuzje". Warto wspomnieć, iż nowo mianowany dowódca 15. GBZ jest autorem czterech książek: "Karbala - raport z obrony City Hall" (2015), "Afganistan. Odpowiedzieć ogniem" (2016), "Bałkany. Raport z polskich misji" (2019) oraz "Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku" (2020).

Pułkownik Grzegorz Kaliciak jest czternastym dowódcą giżyckiej Brygady w jej historii. Zastąpił generała brygady Piotra Fajkowskiego, awansowanego na dowódcę 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.